Jak postupovat při koupi bytu? I. díl - výběr lokality

TISKOVÁ ZPRÁVA (30. 9. 2015)
Jak postupovat při koupi bytu? I. díl - výběr lokality
Přemýšlíte, že koupíte byt? Nevíte, jak postupovat? Na co si dát pozor? Je vůbec pro koupi bytu vhodná doba? To vše a mnohem více se dozvíte v seriálu, který připravila českobudějovická realitní kancelář Kontakt servis CZ. První díl vám dá odpověď na otázku, zda si vůbec můžete dovolit hypotéku, a podle jakých kritérií vybírat vhodnou lokalitu. Na otázky odpovídal Milan Černoch, ředitel realitní kanceláře Kontakt servis CZ.

Na začátek je jistě nejdůležitější si říct, jestli je pro mě vůbec koupě bytu dosažitelná. Co když můj plat nepřesahuje například 15 tisíc čistého? Můžu na hypotéku vůbec pomýšlet?

V takovém případě bych se do hypotéky nepouštěl, protože pro dotyčného bude splácení a vůbec celkové vyžití problém. Něco jiného je, když o hypotéce přemýšlí pracující pár. Když si vezmou hypotéku na milion korun, budou splácet měsíčně čtyři tisíce korun. Když připočteme poplatky za nájem, energie a tak dále, dostaneme se zhruba na osm tisíc korun. To už se při společném platu alespoň 22 tisíc korun čistého zvládnout dá.

Jak moc se liší ceny bytů v krajském městě a okolních městech? Pokud si nemůžu dražší byt dovolit, mám se raději poohlížet po bytě například v okresním městě?

V okruhu zhruba do 30 kilometrů od Českých Budějovic můžete koupit byt například v Českém Krumlově, Třeboni či Protivíně. Je však třeba si uvědomit, že zrovna v Českém Krumlově či Třeboni jsou ty ceny skoro stejné jako v krajském městě. Něco jiného jsou menší města a obce. Tam jsou ceny skutečně nižší, ale to je logické. Správnou variantou je mít přepočítaný hypoteční úvěr. Vědět, kolik peněz mohu investovat, teprve poté bych měl kalkulovat, zda si koupit byt blíž centru, na sídlišti, nebo úplně někde jinde, třeba v menším městě. Samostatnou kapitolou pak je, zda chci nový byt.

V posledních letech se mluví o tom, že se lidé stěhují z Českých Budějovic do okolních obcí. Týká se to i bytů? Dá se říct, že dnes už dojíždění není problém?

Bytů se tento trend příliš netýká. Byty lidé vyhledávají skutečně hlavně ve městech. Na vesnici už tolik ne. Ovšem dům je úplně něco jiného, o ty naopak zájem je. Soukromý pozemek, příroda… Co se týká dojíždění, tak před mnoha lety, když jsem začínal, musel být v každém inzerátu zmíněný dosah MHD. Dnes je to faktor, který už mnozí vůbec neřeší, protože mají auto. Dnes je spíš otázkou, co rodina preferuje. Zda život v krajském městě, nebo někde v okolí.

Řekněme tedy, že jsem se rozhodl si koupit byt v Českých Budějovicích. Je nějaký důležitý faktor, kterého bych si měl všímat? Lokalita, sousedé, budoucí plány…

Místa v Českých Budějovicích, kde se nachází byty, jsou poměrně stabilizovaná. Vezměte si největší sídliště – Máj a Vltavu. Co zde můžete očekávat? Jedině zlepšení. Sídliště má svoji rozlohu. Pokud roste, tak se to týká novostaveb, které lokalitě jenom prospívají, nebo například parku, jako je tomu v kasárnách. V těch lokalitách se zároveň objevují různá vyžití, která bydlení zlepšují – například sportovní či společenská. V centru naopak není co rozšiřovat, co vylepšovat… Je pak tedy na každém z nás, jakou lokalitu preferujeme. Když pominu sídliště, může se samozřejmě stát, že koupíte byt a v budoucnu vám u něj postaví třeba most. Ale tyto rizikové faktory se týkají spíše rodinných domů a pozemků, nikoliv bytů. U domů a pozemků je nutné se zabývat tím, co se v lokalitě plánuje v budoucnu, aby vám za barákem nevyrostla třeba dálnice. A sousedé? Ty lidé příliš neřeší. On se o nich kupující ani nedozví, protože málokdo samozřejmě přizná problém se sousedy, byť právě takový konflikt může být důvodem stěhování. My sami o tom nic nevíme. Vlastně jsem ještě nezažil, že by si někdo stěžoval na sousedy.

Vraťme se k financím. Můžete nastínit, co bych si mohl v Českých Budějovicích dovolit například za 1 200 000 korun?

V takovém případě se můžete zaobírat například koupí 3+1 na Máji. Mám-li o půl milionu více, můžu si už koupit menší 3+1 v blízkosti centra – například na Plzeňské. Jestliže mám dobrou hypotéku, stabilní místo s dobrým příjmem, nebo prostě našetřené peníze, můžu přemýšlet i o novém bytě. Zjistím pak, že cena za metr čtvereční nijak výrazně rozdílná není.

Jakou roli hraje zvyklost?
Velkou. Pokud jste byl celý život v centru města ve zděném baráku, těžko budete chtít do paneláku na sídlišti. Zvyklost opravdu hraje důležitou roli. Každopádně bych rád dodal, že se nedají vyzdvihnout výhody jednotlivých lokalit. Každý to cítíme jinak. Někdo chce žít v blízkosti lesa na Máji, někdo blízko centra, jiný v bytě na Borku.

Je momentálně zájem o koupi bytů?
Ekonomice se daří poměrně dobře, zmínit také musím, že je nízká úroková sazba hypoték. Odráží se to v tom, že lidé mají chuť nakupovat a investovat. Můžu říct, že letos, co bylo pěkné, se opravdu prodalo. Ano, řekl bych, že lidé mají zájem kupovat byty.

KONTAKTY A ODKAZY:
Kontakt servis CZ – https://www.kontaktservis.cz/
Ředitel Milan Černoch – milan.cernoch@kontaktservis.cz, telefon – +420 603 534 453
Václav Votruba

Zpět na Aktuality

Nastartuje s námi
Vaší úspěšnou kariéru

HLEDÁME

Samostatného a komunikativního člověka s dobrým obchodním vystupováním, který chce rozvinout svůj potenciál pod naší značkou. Dosavadní práce v realitách může být výhodou, nikoliv ale podmínkou. Naše zkušenosti jsou takové, že dokážeme ze začátečníka udělat velice brzo profíka.


Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeným u Krajského soudu v Českých Budějovicích, oddíl C, vložka 11908. Pravidla ochrany soukromí uživatelů a používání souborů na webových stránkách realitní kanceláře KONTAKT SERVIS CZ S.R.O. Informace o zpracování osobních údajů. Vyrobil PolyWeb s.r.o.