NA SLOVÍČKO S ŘEDITELEM KONTAKT SERVIS CZ S.R.O.

Vítáme vás u nového seriálu, ve kterém s ředitelem realitní společnosti Kontakt servis CZ Milanem Černochem budeme pravidelně probírat novinky a různé zajímavosti z realitní oblasti. Jaká je současná situace na realitním trhu?

NA SLOVÍČKO S ŘEDITELEM KONTAKT SERVIS CZ S.R.O.: Současný stav realitního trhu

Vítáme vás u nového seriálu, ve kterém s ředitelem realitní společnosti Kontakt servis CZ Milanem Černochem budeme pravidelně probírat novinky a různé zajímavosti z realitní oblasti. Jaká je současná situace na realitním trhu?

Ceny nemovitostí se vyšplhaly poměrně vysoko a vedle toho stále trvá velký zájem klientů o jejich koupi. Dochází tedy k tomu, že likvidita nemovitostí je téměř okamžitá. Jednoduše řečeno – stále se velmi dobře prodává. Zásadním faktorem, který vždy realitní trh ovlivňuje, jsou úrokové sazby. Lidé, kteří čerpají hypotéku, jsou hlavními zákazníky. Česká národní banka neustále upravuje tuzemským bankám podmínky, za kterých mohou půjčovat. Vloni se zdražovalo, letos to nejspíš nebude jiné, realita je tedy taková, že se lidem začne vzdalovat možnost nákupu vysněné nemovitosti. I právě proto se v této mírně panické chvíli snaží lidé rychle něco koupit. Za nějaký čas, který nikdo nedokáže odhadnout, dojde k prolomení, kdy už kupní síla nebude taková, jako tomu je poslední dva tři roky.

Takže předpokládáte, že vývoj bude takový, že ceny nemovitostí začnou klesat?

Těžko to odhadnout, ale věřím, že dojde k ekonomickým, možná společenským změnám. Rozhodně jsem přesvědčený, že se kupní síla lehce přizastaví. Ceny se stabilizují, neporostou dál. Nějakým způsobem dojde k tomu, že zájem o koupi začne ochabovat. Nepřijde to hned. Bude to podobné jako v roce 2008 – ceny se stabilizují, kupující budou vyčkávat a na trhu se nějakou dobu nebude nic dít. Následně se odstartuje vlna toho, kdy ceny nemovitostí začnou lehce klesat. Zcela přirozeně klesat musí, jsou totiž nyní vyšponované tak vysoko, že už to snad dál nejde. V Budějovicích jsme u bytů na 55 až 60 tisících korun za metr čtvereční. Ono to klesne, na nějaké ceně se to ustálí, ale nikdo nedokáže odhadnout, o jak velký propad půjde. Může to být pokles o deset až patnáct procent.

Kontakt servis CZ je na trhu více než 20 let. Zažil jste už podobnou situaci?

Může se to podobat zmíněnému roku 2008, kdy došlo k celosvětové krizi, ale nevím do jaké míry můžeme srovnávat. Každopádně signál, že se určitá ekonomická krize blíží, už tady je. Neprožíváme tolik ničivých přírodních katastrof, válek, které dokážou ekonomiku rozbořit a znovu postavit, tak aspoň máme ekonomické krize. Je to cyklická záležitost. Tenkrát ten úpadek byl významný, vše to vygradovalo v druhé polovině roku 2009 a v roce následujícím. Ceny se dost propadly a je možné, že se to bude opakovat. Tentokrát pád ale bude z vyšších cen.

Jednou nahoře, podruhé dole… Jak tyto extrémy ovlivňují život realitní kanceláře?

Jsou dva mody. Velká poptávka, ale malý počet nemovitostí. To je nyní. Je plno lidí, kteří chtějí kupovat, tudíž rostou ceny. Opačnou situací je, když je plno nemovitostí a málo poptávajících. Jsou to vážně dva extrémy. Realitní trh na to musí reagovat. Svět se každopádně nezastaví, bude spíš vakuové období, kdy to nebude úplně fungovat. Realitní kancelář se musí přizpůsobit. Pokud je malý zájem o koupi nemovitostí, je třeba se více věnovat jiným oblastem – například pronájmům nebo developerské činnosti. Když prodej klesne, musí se prostě více fungovat na jiném trhu.

Když je nyní o nemovitosti tak velký zájem, nedává to prostor některým lidem, kteří chtějí situaci využít a rychle se stát realitními makléři?

Myslím si, že ne. Realitní činnost dělají lidé především pod realitními kanceláři. Aktuální situace nějakým rychlokvaškám nijak nepomůže, protože si člověk musí vytvořit kmen klientů, udělat si renomé, a to trvá poměrně dlouho. Spíše to nyní dává prostor lidem, kteří v minulosti nashromáždili majetek, jenž nyní mohou dobře zhodnotit. Pro ty je ideální doba.

Příště: Jak si správně vybrat realitní kancelář.
Václav Votruba

Zpět na Aktuality

Nastartuje s námi
Vaší úspěšnou kariéru

HLEDÁME

Samostatného a komunikativního člověka s dobrým obchodním vystupováním, který chce rozvinout svůj potenciál pod naší značkou. Dosavadní práce v realitách může být výhodou, nikoliv ale podmínkou. Naše zkušenosti jsou takové, že dokážeme ze začátečníka udělat velice brzo profíka.


Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeným u Krajského soudu v Českých Budějovicích, oddíl C, vložka 11908. Pravidla ochrany soukromí uživatelů a používání souborů na webových stránkách realitní kanceláře KONTAKT SERVIS CZ S.R.O. Informace o zpracování osobních údajů. Vyrobil PolyWeb s.r.o.